RSS

NSA: ponawiana sprzedaż wielu działek nie zawsze z VAT

10 Lip

Kobieta, która w roku 2001 nabyła gospodarstwo rolne w celu kontynuowania działalności poprzedniego właściciela, ponad dekadę  później podzieliła teren na sześć działek – cztery dla potrzeb mieszkaniowych i dwie z przeznaczeniem na dojazd – zamierzając je sprzedać. W międzyczasie w podobny sposób pozbyła się innych działek rolnych – motywując to wówczas planowanymi inwestycjami drogowymi i ich negatywnym wpływem na możliwości uprawy roślin. Zapytała więc fiskusa o to, czy te nowe transakcje zostaną uznane za działalność gospodarczą i obciążone podatkiem VAT.

Ujawniła przy tym, że kilka lat wcześniej wystąpiła o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, tłumacząc jednak, że nie miało to nic wspólnego z obecnymi planami sprzedaży. Jej zdaniem, transakcje nie powinny być obciążone VAT, bowiem nie dokonała żadnych inwestycji w celu zwiększenia wartości terenu, który zresztą nie był objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu była sprzeczna z jej opinią. Uznano w niej, że na zorganizowany charakter jej działań wskazuje szereg faktów takich jak wydzielenie działek i drogi, starania o otrzymanie decyzji o warunki zabudowy i planowane zaangażowanie agenta nieruchomości.

W piśmie zaskarżającym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu właścicielka działek zakwestionowała argumentację organu podatkowego, twierdząc, iż wydzielenia ich części dokonała w celu uniknięcia ustanawiania służebności drogowej, którą w innym przypadku musiałaby doprowadzić dla zapewnienia dojazdu. Wyraziła też opinię, iż angażowanie pośrednika dla sprzedaży działek wynikało właśnie z jej nieznajomości tej branży oraz braku planów tego typu na przyszłość.

Jej racje zyskały aprobatę zarówno sądu pierwszej instancji, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W opinii NSA rozrzut czasowy między zakupem terenu (2001), wystąpieniem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (2007) oraz i wydzieleniem działek (2012) świadczył, że podatniczka nie stała się właścicielką nieruchomości w celu ich zbycia. Sprzedaż nie miała więc charakteru zorganizowanego.

NSA odrzucił też interpretację skarbówki faktu wynajęcia pośrednika do sprzedaży działek oraz uznał, że w takiej sytuacji wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie miało znaczenia dla rozstrzyganej kwestii. Podatniczka nie będzie musiała zapłacić podatku VAT.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 10 lipca, 2014 w Orzecznictwo, VAT

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: