RSS

Sprzedaż nieruchomości dla zdobycia środków na własne cele mieszkaniowe nieopodatkowana

26 Wrz

Ojciec podatnika pozostającego w małżeńskiej wspólnocie majątkowej postanowił przekazać mu w darowiźnie pięć działek budowlanych, które miały znaleźć się w majątku odrębnym obdarowanego. Ten ostatni zamierzał darowane nieruchomości sprzedać, aby zdobyte w ten sposób fundusze przeznaczyć na dokończenie budowy domu, rozpoczętej już jakiś czas temu na działce posiadanej wspólnie z żoną. Obdarowany i jego małżonka nie byli w tym momencie właścicielami żadnego mieszkania czy budynku mieszkalnego, a przed zbyciem działki nie planowali dokonania żadnych inwestycji mogących zwiększyć wartość działki w stosunku do stanu z dnia przyjęcia darowizny.

 Nie będąc pewnym, czy przeznaczenie dochodu ze sprzedaży działek na dokończenie budowy domu zwolni go z konieczności uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych podatnik złożył wniosek o dokonanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie. W chwili pytania fiskusa nie wiedział on jeszcze, czy przeznaczy przychody ze sprzedaży działek bezpośrednio na pokrycie konkretnych jednostkowych kosztów dokończenia budowy domu, czy tez wyda je na spłatę kredytu bankowego, który zostałby zaciągnięty jeszcze przed sprzedażą działek. Jego zdaniem, w związku z zamiarem przeznaczenia zdobytych środków na własne cele mieszkaniowe, przysługiwać mu powinno zwolnienie zapisane w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, chyba że w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego sprzedaży nie wyda on ich na ten cel, albo pieniądze wyda wcześniej niż dokona zbycia działek.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji wydanej w dniu 20 sierpnia 2014  uznał stanowisko podatnika za zgodne z obowiązującymi przepisami. Organ podatkowy przypomniał, iż sprzedaż nieruchomości opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych jeśli nastąpi wcześniej niż pięć lat od końca roku kalendarzowego jej zakupu i nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe wyznaczają takiej transakcji stawkę opodatkowania PIT w wysokości 19%, ale nie dotyczy to sytuacji, w której w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego sprzedaży nieruchomości pieniądze wydatkowane są na własne cele mieszkaniowe podatnika. W tym ostatnim przypadku, opisanym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość zwolnienia „odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych”, w razie potrzeby aż do pełnej kwoty uzyskanego przychodu. Dla uniknięcia kłopotów z fiskusem podatnik w tego typu sytuacji powinien zadbać o  to, aby wydatki na własne cele mieszkaniowe były właściwie udokumentowane i nastąpiły przed lub jednocześnie ze sprzedażą działki.

Co należy uznać za cele mieszkaniowe, ustawodawca wyliczył dokładnie w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. W katalogu rodzajów kosztów związanych z zapewnieniem sobie dachu nad głową  umieścił on zarówno  wydatki na budowę budynku mieszkalnego jak i związane ze spłatą kredytu na cele mieszkaniowe – w obu sytuacjach wnioskodawca interpretacji będzie więc mógł skorzystać ze zwolnienia od daniny na rzecz fiskusa.

 

 

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 26 września, 2014 w Interpretacje MF, PIT

 

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: