RSS

Użyczenie części nieruchomości żonie, bez PIT

21 Paźdź

Notariusz prowadzący dotychczas działalność w lokalu dzierżawionym, na posiadanej przez siebie działce rozpoczął budowę pawilonu usługowego.  Po zakończeniu inwestycji w części pomieszczeń miała znaleźć się należąca do niego kancelaria notarialna, zaś resztę powierzchni budynku właściciel zamierzał bezpłatnie udostępnić żonie, aby ta mogła tam prowadzić działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali użytkowych najemcom zaakceptowanym przez właściciela.  Miała ona zarządzać jedną kondygnacją budynku, czerpiąc całość zysków z wynajmowanych lokali. Budynek miał jednak stanowić środek trwały kancelarii notarialnej, a nie firmy żony.

Małżonkowie mieli ustanowioną rozdzielność majątkową.

Mężczyzna nie mając pewności, czy planowane użyczenie żonie części budynku stanowiącego środek trwały w jego przedsiębiorstwie będzie podlegać opodatkowaniu PIT, zapytał o to fiskusa. Sam był zdania, że  nie rodzi ono zobowiązań podatkowych z jego strony z uwagi na fakt, iż  przychód żony z nieodpłatnego korzystania z lokali użytkowych będzie zwolniony z podatku dochodowego ponieważ użyczający należy do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Podatnik powołał się przy tym na zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy o PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji podatkowej z 12 września 2014 roku (IPTPB1/415-298/14-4/AG) formalnie uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Uczynił to jednak tylko z racji niewłaściwej argumentacji użytej przez wnioskującego, zgadzając się jednocześnie z przewidywanym przez podatnika skutkiem jego planowanych działań. Zdaniem organu podatkowego, przywołany przepis – art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy o PIT –  dotyczy przychodu uzyskanego w wyniku otrzymania świadczeń nieodpłatnych oraz zwolnień z podatku dla osób je otrzymujących, a użyczenie części nieruchomości nie jest otrzymaniem jakiegokolwiek świadczenia majątkowego. Dla oceny przyszłej sytuacji notariusza istotna była za to zmiana przepisów, która nastąpiła z początkiem roku 2009.  Polegała ona uchyleniu art. 10 ust. 1 pkt 5 i art. 16 ust. 1 ustawy o PIT, które generalnie wskazywały nieruchomości i ich części jako źródło przychodów z tytułu PIT, jednocześnie nakazując –  w sytuacji bezpłatnego użyczenia nieruchomości osobom fizycznym – obliczanie przychodu użyczającego na podstawie wyliczenia wartości czynszu, który zostałby uzyskany w sytuacji najmu czy dzierżawy. W nowej sytuacji, „nieodpłatne udostępnienie nieruchomości do używania innym osobom, nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych” – wyjaśnił fiskus.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 21 października, 2014 w Interpretacje MF, PIT

 

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: