RSS

VAT od sprzedaży nieruchomości jeśli sposób nabycia i wykorzystania wskazują na działalność gospodarczą

25 Paźdź

Rodzeństwo zmierzało dokonać sprzedaży nieruchomości składającej się z działki i dwóch zdewastowanych szklarni oraz murowanego parterowego budynku nadającego się już tylko do rozbiórki. Działka stanowiła niegdyś własność rodziców obecnych właścicieli, jednak śmierć matki i rozstrzygniecie sprawy o zniesienie współwłasności z ojcem pozostawiły ją tylko w rękach trojga dzieci. Nieruchomość od czasu nabycia jeszcze przez rodziców nie była dzielona, gdyż zabraniały tego ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a przez ostatnich kilka lat nie była w ogóle użytkowana. Przed dokonaniem zbycia, jeden ze współwłaścicieli wystąpił do fiskusa z pytaniem, czy od sprzedaży nieruchomości będzie zobligowany zapłacić VAT. Wyraził przy tym przekonanie, iż obowiązujące przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku, bowiem działka znajdowała się w rękach rodziny przez ponad 40 lat bez dokonywania żadnych podziałów.

W interpretacji indywidualnej wydanej 3 października 2014 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy stanowisko podatnika oceniono jako zgodne z aktualnym stanem prawnym oraz orzecznictwem polskim i europejskim. Jak zauważył organ podatkowy, na sposób działania tożsamy z prowadzeniem działalności gospodarczej  nie wskazywał w tym przypadku ani sposób pozyskania współwłasności działki  przez pytającego (spadkobranie) ani wykonywane następnie przez niego czynności. Podobne wnioski fiskus wyciągnął też z faktu, iż przez szereg ostatnich lat działka i znajdujące się na niej budowle nie były w żaden sposób użytkowane przez kogokolwiek. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości mogła zostać uznana tylko za sposób dysponowania majątkiem prywatnym, co w oczywisty sposób zwalniało ją z opodatkowania VAT.

Jak wyjaśniła izba skarbowa komercyjny charakter sprzedaży rozpoznać  można po podejmowaniu przez właścicieli określonych czynności przygotowujących do zwiększenia wartości nieruchomości takich jak np. : zbrojenie terenu, wyznaczanie dróg wewnętrznych, dokonywanie podziału na mniejsze działki, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

 „Reasumując należy stwierdzić – mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe w tym wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby (C-180/10) i Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć (C-181/10)> – że sprzedaż nieruchomości gruntowej, otrzymanej w drodze spadku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Pana za podatnika tego podatku. Podkreślić należy, iż powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału” – zapisano w treści interpretacji.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 25 października, 2014 w Interpretacje MF, VAT

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: