RSS

Sposób ustanawiania kwoty wolnej PIT – niezgodny z Konstytucją

28 Paźdź
Sposób ustanawiania kwoty wolnej PIT – niezgodny z Konstytucją

28 października 2015 r. wyrokiem w sprawie, sygn. K 21/14 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Wymieniony przepis ustawy o PIT, w zakresie wskazanym w tym wyroku, traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r. Podjęto więc uchylenie przepisu w oparciu o przesłankę negatywną. Za rok przepis będzie nieważny tylko w zakresie w jakim nie zawiera określonych zapisów. Zaiste taki sposób rozstrzygnięcia już sam w sobie jest trudny do zrozumienia.

Wskazane orzeczenie, wydane zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami i deklaracjami wielu środowisk politycznych, niekoniecznie pokrywa się z powszechnymi wyobrażeniami na ten temat, zgodnie z którymi kwota wolna od PIT jest niekonstytucyjna.

Nie jest prawdą, że Trybunał uznał niezgodność z Konstytucją kwoty wolnej PIT lub – uchylił tę kwotę.

Przedmiotem rozpatrywania był sposób ustalania kwoty wolnej PIT. Trybunał orzekł, że obecny sposób – nie uwzględniający w żaden sposób ilości pieniędzy potrzebnych podatnikowi na minimum egzystencji – jest nie do przyjęcia. Brak waloryzowania kwoty wolnej o minimum egzystencji utraci więc swoją moc za rok.

Nie utraci tej mocy sama kwota wolna od PIT. Jeśli więc ustawodawca nie dokona jej nowelizacji będzie nadal wynosić 3089 zł rocznie. Kwestia sposobu, podstaw i wielkości jej waloryzacji także nie ma teraz praktycznego znaczenia, bo od wielu lat nie jest ona w ogóle waloryzowana.

W opcji optymalnej więc dopiero w listopadzie 2016 r. powinien zostać wprowadzony do ustawy o PIT mechanizm korygowania kwoty wolnej w odniesieniu do minimum egzystencji. Nie ma jednak wiążących przepisów – jak zdefiniować owe minimum egzystencji i od którego roku podatkowego – 2016 czy nawet 2017, podatnicy w praktyce będą mogli zastosować wyższą kwotę wolną od PIT.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 28 października, 2015 w Fiskalne nowiny, Orzecznictwo, PIT

 

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: